Havs- och vattenmyndigheten (HaV) har tagit fram ett förslag till en reviderad nationell förvaltningsplan för europeisk ål för 2025–2030, samt tillhörande åtgärdsplan för 2025–2027, som nu remitteras.
Beståndet av europeisk ål (Anguilla anguilla) är klassat som akt hotat. Arten omfattas sedan år 2007 av EU:s förordning (1100/2007) om åtgärder för återhämtning av europeisk ål, den så kallade ålförordningen. Ålförordningen ställer krav på medlemsländerna att upprätta, genomföra och följa upp nationella förvaltningsplaner för europeisk ål.
Regeringen gav 2024 HaV i uppdrag att se över den nuvarande nationella förvaltningsplanen för europeisk ål i syfte att identifiera och införa ändamålsenliga åtgärder samt förbättra utvärdering och uppföljning. I uppdraget ingår även att utvärdera ålutsättningarnas effektivitet och deras eventuella bidrag till lekpopulationen som fortsatt bevarandeåtgärd, samt att utreda förutsättningarna att tillåta generationsväxling inom ålfisket genom att möjliggöra överlåtelse av ålfisketillstånd (rapporter för båda deluppdragen ingår som underlag till denna remiss).
Sveriges Fiskevattenägareförbund har yttrat sig på remissen där vi bland annat välkomnar att delmålen i förslaget till en reviderad förvaltningsplan fokuserar på att minska åldödligheten kopplad till vattenkraft samt till att förbättra ålens vandringsmöjligheter. Något som Sveriges Fiskevattenägareförbund tidigare påtalat då det i den nationella förvaltningsplanen för ål i stort sett enbart var fisket som genom nedskärningar fått bidra till att uppfylla målen. Vattenkraften har kommit allt för lindrigt undan i arbetet med att rädda ålen.
Förbundet anser att det nu är hög tid att kraftbolagen får tar ett avsevärt större ansvar för att säkerställa ålens upp- och nedströmsvandring i alla vattendrag och att dessa åtgärder blir en prioriterad del i pågående miljöprövning av vattenkraften. Förbundet ser även positivt på att hänsyn ska tas vid varje tillståndsprövning och att tillsynsansvaret tydliggörs.
Förbundet anser att det är viktigt att dessa åtgärder prioriteras framför ytterligare restriktioner för det småskaliga kust- och inlandsfisket, då vattenkraftens (och övriga vandringshinders) påverkan är mer omfattande och strukturell. Vi kan förstå att inga nya tillstånd till ålfiske beviljas tills vidare med hänsyn tagen till ålens situation, men att ej bevilja överföring av tillstånd anser vi riskera att slå ut delar av kommande generation av småskaliga yrkesfiskare där vi anser att det fortsatt måste finnas utrymme till tillfälliga undantag.
Läs mer om förslaget på HaV,s hemsida: Remiss om uppdatering av den svenska förvaltningsplanen för ål – Remisser – Havs- och vattenmyndigheten
Sveriges Fiskevattenägareförbunds yttrande på förslaget: Microsoft Word – Remissyttrande nationell förvaltningsplan ål